V tomto praktiku se studenti seznámí si prohloubí praktické dovednosti s běžnými instrumentálními technikami chemické analýzy. Metody jsou rozděleny do tří základních skupin: spektroskopické, elektrochemické a separační. Důraz je v praktiku kladen na pochopení principů jednotlivých instrumentálních metod a jejich demonstraci na reálných přístrojích. Studenti se také prohloubí znalosti o zpracování a statistickém vyhodnocování experimentálně naměřených dat a dále se správnou prezentací dosažených výsledků. Po absolvování praktika by studenti měli být schopni samostatně pracovat s běžnými analytickými přístroji.
Přednáška je určena studentům 1. ročníku studijních oborů s chemií a úspěšné složení zkoušky je podmínkou pro přijetí k praktickým laboratorním cvičením na katedře chemie. V úvodu budou studenti seznámeni se základními toxikologickými pojmy, možnostmi vstupu, mechanismy biotransformace a vyloučení toxických látek organismem. V rámci speciální toxikologie je pozornost zaměřena na toxické vlastnosti nebezpečných anorganických a organických látek a nakládání s těmito látkami s ohledem na zásady bezpečnosti práce a správné laboratorní praxe.
Ochrana přírody v národním, evropském a globálním měřítku. Ochrana přírody z hlediska koncepčního, z hlediska managementového. Biologické principy ochrany přírody, projekty. Právní normy ochrany přírody a mezivládní úmluvy týkající se ochrany přírody. Přehled správních a dozorujících orgánů, nevládní organizace a významné mezinárodní organizace v ochraně přírody. Současné finanční nástroje v ochraně přírody.
Kurz je organizován jako týdenní blok, v němž účastníci zvládnou: 1. Odběr vzorků půd, vod, rostlinného materiálu 2. Přípravu vzorků pro měření vybraných analytů metodami: a) Elektrochemickými (polarografie, průtoková chronopotenciometrie) b) Spektroskopickými (AAS, AES) c) Separačními (GC, HPLC MS, elektroforéza, izotachoforéza)
V rámci kurzu se studenti seznámí se zásadami zabezpečování kvality v analytických laboratořích a s nástroji, které se k tomuto účelu používají. Seznámí se též s formálními systémy prokazování kompetence analytické laboratoře a s hlavními systémy kvality používanými v analytických laboratořích (akreditace, GLP).
Kurz navazuje zejména na kurzy základů analytické chemie a instrumentálních analytických metod a je zaměřen na specifické problémy analýzy jednotlivých složek životního prostředí. Pozornost je věnována i odběru vzorků. V nezbytné míře jsou probírány legislativní aspekty práce analytické laboratoře v regulované sféře.
Kurz je zaměřen na hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, zahrnuje definice jednotlivých nebezpečných vlastností i metody jejich hodnocení. Využívá znalostí analytických metod získané v kurzech základní analytické chemie a instrumentálních analytických metod.
Tento předmět navazuje na výuku základů analytické chemie a výuku instrumentálních metod chemické analýzy v bakalářském stupni. Předpokládá se, že student ovládá základní principy a způsoby provedení měření u hlavních instrumentálních technik spektrálních a optických, separačních a elektrochemických. V tomto kurzu jsou hlouběji probrány principy hlavních instrumentálních technik tak, aby byl absolvent schopen cíleně navrhovat, optimalizovat a validovat analytické metody s využitím znalostí fyzikálně chemických základů jevů uplatňujících se při měření a odpovídajícího teoretického aparátu jednotlivých technik (např. teorie chromatografické separace). Jsou demonstrovány aplikační možnosti jednotlivých metod v oblasti environmentální analýzy. Rovněž jsou zmíněny novější přístupy založené na sofistikovanějším experimentálním uspořádání, kombinované a vícerozměrné techniky aj.